Každý priestor v dome či byte môže mať viac funkcií, ak sa navzájom neobmedzujú a sú vyhovujúce z hygienického hľadiska. Aj u nás sa uplatnil trend viacfunkčného priestoru a je bežnou súčasťou súčasných príbytkov. Problém je niekedy len s jeho zariadením, a preto sa oplatí poradiť s odborníkmi, dizajnérmi, architektmi.

Odlíšenie a oddelenie jednotlivých častí priestoru sa uskutočňuje pomocou nábytku, úrovňami podláh, žalúziami, závesmi, ako aj osvetlením a kvetmi. Aké deliace prvky možno použiť? Ako prvé môžeme využiť časti stavebnej konštrukcie. Vystupujúce piliere, trámy a prievlaky na strope, výklenky, rozdielne výšky podláh, podobne aj kozubové teleso s komínom a znížený strop treba využiť, pretože sú určujúcimi prvkami pri delení priestoru.

predelenie priestoruPredeľte priestor skriňami

Priestor môže predeliť vnútorné zariadenie. Teda skrine, police v rôznych výškach a podobách so sklenými alebo plnými dvierkami, ako aj stolový a sedací nábytok v mnohých kombináciách a zoskupeniach. Naplnenie prianí po momentálnej zmene v interiéri umožňujú aj mobilné prvky na kolieskach. Veľa možností poskytujú pohyblivé vertikálne prvky. Posuvné, skladacie, harmonikové a zhrňovacie steny na celú alebo len určitú výšku miestnosti umožňujú ukrytie či oddelenie časti priestoru. Môžu byť z dreva, umelej hmoty, kože, prútených výplní a podobne.

Príkladom je ukrytie kuchynskej linky počas stolovania alebo pracovného neporiadku na stole s rozloženým písacím strojom. Deliace prenosné stienky boli obľúbené v minulosti v dámskych priestoroch „budoároch“ na prezliekanie. Dnes prežívajú svoju renesanciu skôr ako dekoračný prvok, najmä ak majú vzácny pôvod a exotický vzhľad. Môžu byť z dreva a iných prírodných materiálov alebo textilných výplní upevnených v kovových alebo drevených rámoch. Výhodou paravánov je ich obvykle nízka hmotnosť. Môžu sa skladať , prenášať alebo posúvať na kolieskach. Dajú sa jednoducho zhotoviť a najmä v malých priestoroch vytvoria pôsobivú kulisu pre vzácne či inak zaujímavé predmety a súčasne zakryjú požadovanú časť miestnosti.

Zhrňovacie žalúzie

Zhrňovacie žalúzie s horizontálnymi lamelami sú tiež schopné deliť priestor. Vyrábajú sa z hliníka, plastu, dreva a sú uchytené do koľajničky v strope. Aj malé roletky z tŕstia, slamy nad nábytkom prispejú k optickému oddeleniu časti interiéru. Napríklad nad barom pri kuchynskej linke, nad nízkou skrinkou oddeľujúcou posteľ alebo nad pracovným stolom. Striedaním materiálov povrchovej vrstvy podláh, zmenou štruktúry a vzorov, použitím rôznych kobercov sa zlepší optické odlíšenie častí priestoru.

Závesy dokážu rovnako pomôcť

Rôzne tkaniny z priesvitných, vzdušne pôsobiacich syntetických alebo klasických bavlnených materiálov sa nepoužívajú iba na zakrytie okenných otvorov, ale aj na zhotovenie deliacich závesov. Závesy zakryjú výklenok s posteľou, utvoria pokojné zátišie na spánok okolo postele vo veľkom priestore, chránia pred prachom a dotieravým hmyzom. Bohatý výber textílií rôznych vzorov na pultoch špecializovaných predajní nás presvedčí o možnostiach nespočetných kombinácií. Módnym, skôr dekoračným deliacim materiálom sú transparentné tkaniny, ktoré priestor rafinovane predeľujú a zároveň spájajú. Viac nápadov ako predeliť Váš vnútorný priestor môžete nájsť na apartmenttherapy.com.

Bodovým osvetlením v podobe stolových, stojacich a visiacich svietidiel vynikne určitá časť interiéru. Bodové reflektory zvýraznia zaujímavé zákutie, obraz, starožitnosť. Súvislý pás viacerých svietidiel na strope alebo na stenách vytvorí svetelný predel medzi priestormi s odlišnou funkciou. Zeleň v interiéri vždy vytvára príjemné prostredie. Zoskupená býva v črepníkoch na podlahe. Takýmto spôsobom uplatníme atraktívny deliaci prvok. Dobre pôsobí aj v spojení s vodnou plochou a nasvetlenými fontánkami.